nowoczesne meble i styl

Pokój dzienny jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w domu, jest centrum życia rodzinnego, tutaj też przyjmujemy gości. Zgodnie z zasadami feng shui i charakterem pomieszczenia warto podkreślić więzi i wydarzenia rodzinne, które będą stanowiły o statusie rodziny, a także przywiodą miłe wspomnienia.

W zależności od tego czy jesteśmy na etapie budowy domu, zakupu mieszkania, czy już jesteśmy jego szczęśliwymi posiadaczami, należy zastanowić się jaki tryb życia prowadzimy, jaki w tym przypadku pokój dzienny zrównoważy energię, która nas zazwyczaj otacza.

Przykładowo pokój usytuowany na południu będzie miał zupełnie inną energię od tego na północy. Ten pierwszy lepiej będzie służył osobie, która przyjmuje często gości, prowadzi spokojniejszy tryb życia i potrzebuje zastrzyku aktywnej, wręcz ognistej energii, natomiast osoba pracująca w stresującym otoczeniu będzie lepiej czuła się, gdy po powrocie do domu znajdzie ukojenie w salonie o cichej relaksacyjnej atmosferze.

Salon powinien posiadać kilka stref. Przede wszystkim tę wypoczynkową, usytuowaną w sposób zapewniający wygodę i bezpieczeństwo osobom z niej korzystającym.

Według feng shui z pokoju dziennego nie powinny być widoczne drzwi wejściowe – to wprowadza nerwowość i niepokój. O ile najoczywistsze miejsce dla salonu to parter, przestrzeń raczej otwarta, o tyle przynajmniej jego część powinna być „ukryta” przed okiem osób wchodzących – to właśnie ta część jest najlepsza do stworzenia przytulnego miejsca do wypoczynku.

Wybierając najodpowiedniejsze miejsce w salonie warto również przyjrzeć się korzystnym kierunkom poszczególnych domowników i w tym celu obliczyć osobistą liczbę QUA.

O ile utrzymanie porządku generalnie w całym domu jest istotne, o tyle dbanie o niego w salonie pod tym względem jest priorytetowe.

Tak jak i wejście, salon odpowiedzialny jest za tzw. „pierwsze wrażenie”, które pozostanie na długo w pamięci odwiedzających – to także sposób na wprowadzenie energii do domu.

W zależności od gustu właścicieli, bo ten jest bardzo istotnym czynnikiem przy aranżacji wnętrz według zasad feng shui, należy dobrać do pokoju dziennego odpowiedni kolor. Nie ma jednoznacznych wskazań, aczkolwiek zakłada się, że kolory spokojne wpłyną na harmonię w pomieszczeniu, gdzie rodzina spędza dużo czasu. Jednym z istotnych czynników będzie położenie salonu względem stron świata, a co za tym idzie przynależności do stref związanych z siatką ba-gua, a także liczbami QUA domowników – w tym najistotniejsi będą właściciele.

I tak np. położenie na północnym wschodzie (Wiedza) i południowym zachodzie (Związki) warto wzmocnić kolorami Ziemi (żółty i jego pochodne, brąz, beż), na wschodzie i południowym-wschodzie pomocna będzie energia Drzewa (zielony) z kolei kierunek zachodni (twórczość) i północno-zachodni (pomocni ludzie) współgrają z energią Metalu (szary, srebrny, złoty, biały). Pozostaje jeszcze kierunek północny (kariera), który wzmacniany jest przez kolor niebieski i czarny, ale jako kolor ścian raczej nie znajdzie zastosowania, natomiast świetnie sprawdzi się w dodatkach. Podobna sytuacja ma miejsce w rejonie południowym (sława) związanym z energią Ognia (czerwony), gdzie kolor sprawdzi się jako dodatek, nie zaś jako temat przewodni.

Nadanie wnętrzu przytulności poprzez dekoracje okien, dywany, wykładziny, poduszki dekoracyjne, zielone rośliny sprawi, że salon stanie się centrum rodzinnych spotkań, rozmów, wspólnie spędzanego czasu. Ważnym elementem w budowaniu nastroju jest też oświetlenie, zadbajmy więc o to, by było ciepłe, rozproszone, gdzieniegdzie skierowane w górę.

Dbałość o szczegóły, rodzinne pamiątki (zdjęcia, osiągnięcia, trofea) nadadzą temu miejscu prestiżu i klasy.

Niedopuszczalne jest zrobienie z salonu placu zabaw, przypadkowo ulokowanego na stole miejsca pracy czy suszarki z praniem. Podejrzewam, że część z Państwa czytając to zapyta, gdzie znaleźć miejsce na powyższe czynności skoro salon to jedno z dwóch pomieszczeń np. w mieszkaniu… Oczywiście najlepiej gdyby wszyscy mieli domek z ogródkiem lub wielopokojowy apartament, ale należy stawić czoła rzeczywistości. W przypadku gdy nie mamy suszarni i nie ma środka lata kiedy pranie można suszyć na zewnątrz, oczywiście, suszarka musi stanąć w pokoju, ale… niech to nie będzie stała dekoracja! I z tą świadomością należy ją stosować.

Dziecko bawiące się w salonie – jak najbardziej, powiem więcej, bawmy się z nim, budujmy, malujmy, spędzajmy wspólnie czas, ale po zabawie, każda zabawka musi wrócić na miejsce.

To samo dotyczy domowego biura w salonie – niektóre prace wykonuje się w towarzystwie telewizora – i dobrze, nikt nie będzie za to ganił, ale niech stół nie tonie pod tonami papierów w nieskończoność aż stanie się to częścią wystroju.

Kolejny element, często spotykany we wnętrzach i przybierający wszelkie formy, od tych klasycznych, poprzez zupełnie nowoczesne, aż do stanowiących tylko dekorację to… kominki.

Nie można nie doceniać ich funkcji i znaczenia. To symbol domowego ogniska, miejsce jednoczące rodzinę emanujące nie tylko ciepłem tym fizycznym, lecz także nadające wnętrzu przytulności – zwłaszcza wtedy, gdy strzelają przyjaznymi płomieniami.

Usytuowanie kominka jest bardzo istotne, ponieważ reprezentuje silną energię Ognia, a ta jak wiadomo jako żywioł może być nieprzewidywalna. Dlatego warto przemyśleć jego położenie w bryle domu i unikać centralnego usytuowania, a do budowy użyć materiałów związanych z elementem Ziemi, który symbolicznie kontroluje nieprzewidywalny energetycznie Ogień.

W przestrzeni salonu warto unikać ostrych zdecydowanych kształtów, czy to w kształcie mebli, czy w wystroju i dekoracjach. Ewentualne kanty dobrze złagodzić zielonymi roślinami o owalnych liściach.

Każdy człowiek jest inny, ma inne oczekiwania i wymagania, ale we własnym domu niezależnie od pozycji, tego jak postrzegany jest przez ludzi z „zewnątrz” i jaką ma „oficjalną” twarz chce poczuć się bezpiecznie, komfortowo i w końcu sobą, a sztuka feng shui biorąc pod uwagę te potrzeby może stworzyć wnętrze bliskie każdemu.

Autor: Magdalena Łomozik
Źródło: http://projektowanie-wnetrz.wieszjak.pl/feng-shui/314667,Pokoj-dzienny-wedlug-feng-shui.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>