nowoczesne meble i styl

Drewno – kolorystyka i wybarwienie

meble drewnianeW jednym z artykułów pisaliśmy o drewnie wykorzystywanym w meblarstwie, do produkcji całych brył lub elementów płytowych składanych. Staraliśmy się przybliżyć trochę ich cechy: elastyczność, wytrzymałość i zastosowanie. Okazuje się bowiem, że drewno drewnu nierówne, a różnice są zasadnicze przez, co można je wykorzystywać w różnych dziedzinach technicznych i życia: wyrób mebli, beczek, podłóg, zabawek itd. Dziś natomiast chcielibyśmy spojrzeć na drewno ze względu na jego naturalną kolorystykę i znane wybarwienia.
Najprościej opisać jedne gatunki drewna jasnymi, drugie ciemnymi. Do tych pierwszych z pewnością zaliczymy drewna o kolorze „białym”, bądź różowawym jak klon europejski, buk lub sosna. Zaraz za nimi mamy barwę żółtawą, do której zaliczamy ponownie buk (drewno bowiem z czasem ciemnieje), dąb europejski, brzoza trącająca miodem i typowo miodowa akacja czy też jasnożółty jesion, choć ten bywa zróżnicowany i może miejscami także być brunatny. Dalej mamy drewna tzw. czerwone: mahoń, dąb czerwony, wiśnia o biaokremowej bieli i czerwonoherbacianej twardzieli. Z pośród wszystkich gatunków kolorystycznie wyróżnia się palisander, który posiada biało-żółtą biel, a jego twardziel jest bardzo ciemna od brązu do ciemnego fioletu.
Poszczególna naturalna kolorystyka drewien nie ma jednak większego wpływu na ich możliwe wybarwienie. Wiemy dobrze, że sosnę, dąb i inne producenci z powodzeniem barwią w bardzo rózne żywe „dziecięce” kolory, natomiast drewna droższe, lepsze gatunkowo jak palisander czy też mango mają już pewne barwy, w których czują się najlepiej, jak: brąz, orzech, wenge i natural.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Meble drewniane, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>