nowoczesne meble i styl

Przedzierając się przez gąszcze artykułów traktujących o wystroju wnętrze, wszelkich dekoracjach, dodatkach, firanach i innych roletach, naprawdę mało miejsca jest poświęcone przestrzeni pokoju, jego kolorystyce i znaczeniu barw dla nas, domowników.

Często za to można spotkać opisy mówiące o wyższości doboru kontrastowych elementów pomiędzy np.: podłogą, a szafą ubraniową lub sufitem, a ramą okien. Natomiast nikt nie tłumaczy dlaczego ma to tak duże znaczenie.

I nie chcę tutaj dyskutować na temat przewagi doboru barw kontrastowych lub zbliżonych odcieniami do siebie, bowiem to byłyby nadal rozważania na płaszczyźnie estetyki i sztuki, a pragnę raczej skupić się na samej kolorystyce.

Nie od dziś przecież wiadomo, że człowiek chętniej reaguje na barwy ożywione, jak to się mówi „pełne kolorów”, o podwyższonej nienaturalnej saturacji. Zgadza się, ale o ile jesteśmy w stanie przyglądać się tym barwom przez ok. 2 godziny w kinie z wielką przyjemnością o tyle w domu by się to po prostu nie sprawdziło. Już sam taki seans nas wymęcza i raczej nie decydujemy się wziąć udziału w powtórce z rozrywki po 5 minutowej przerwie. A w mieszkaniu spędzamy wiele więcej godzin niż przed srebrnym ekranem.

Dlatego też, aby nie pobudzać niepotrzebnie człowieka we wszelkich pomieszczeniach codziennego użytku stosuje się kolorystykę pastelową, nacechowaną „wodnistym” malowniczym odcieniem, bardzo spokojnym i neutralnym dla naszego mózgu, a nadal przyjemnym dla oka. To rozwiązanie niesie same plusy.

Drugą kwestią jest tutaj dobór mebli pod względem wybarwienia. Z reguły stawia się na indywidualne przesłanki, a oferta bazuje na sprawdzonych zestawach: wenge, brąz, natural itd. Jedynie dla młodzieży stosuje się typowe podstawowe kolory jak: czerwień, niebieski, zielony.

Człowiek jednak zupełnie inaczej odbiera kolory otoczenia jakim są ściany, a inaczej przedmiotów. Dlatego też dyskusja o doborze pomiędzy kolorem mebli, a pomieszczenia jest jedynie wyborem kwestii gustu, nie posiadająca przesłanek wpływu na samopoczucie w rozumieniu psychologicznym.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Kolorystyka wnętrza, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>